Lifestyle

Mieszkanie w stylu skandynawskim – jakie dodatki wybrać?

Marzysz o tym, by urządzić swoje mieszkanie w stylu skandynawskim? Dowiedz się, jakie dodatki wybrać, by uzyskać pożądany efekt!

W ostatnich latach styl skandynawski zaczął wkradać się do polskich mieszkań, by w końcu na dobre się w nich rozgościć. I nic dziwnego, bo wnętrza urządzone według wzorów z północy nieodmiennie zachwycają harmonią detali i niewymuszoną elegancją.

Siła szczegółów

Wiele osób kojarzy styl skandynawski z surowym, monotonnym charakterem i wyposażeniem z Ikei. Nie do końca jest to prawda – wnętrza skandynawskie są pełne energii, płynącej z połączenia prostych, praktycznych kształtów i stonowanych barw z niebanalnymi, kolorowymi dodatkami w postaci poduszek, dywanów, wazonów czy obrazów. Więcej o stylu skandynawskim przeczytasz w artykule Mieszkanie w stylu skandynawskim – jak je urządzić? – w tym poradniku skupimy się na wyborze dodatków.

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim, powinniśmy pamiętać o wykorzystaniu detali, odpowiednio skomponowanych w przestrzeni tak, by stanowiły one dopełnienie, a nie przytłaczały wnętrza – radzi Justyna Białasik, właścicielka galerii internetowej ModneObrazy.pl.

Jakie dodatki wybrać?

Detale tworzą charakter wnętrza – warto więc przemyśleć dokładnie ich wybór, by spośród tak wielu możliwości ukierunkowania stylu wybrać odpowiadające nam wzory.

Warto pamiętać o tym, że styl skandynawski pozwala na dużą swobodę w projektowaniu wnętrza. Stonowana, prosta „baza” będzie się doskonale komponować z dodatkami w stylu retro, nowoczesnym czy klasycznym, a także z elementami folkloru.

Tradycyjne

Skandynawowie są bardzo przywiązani do swojej tradycji i kultury, a niezwykle ważnym elementem ich życia jest również obcowanie z przyrodą. To właśnie z tego powodu w klasycznych mieszkaniach skandynawskich najczęściej spotykamy się z motywami folklorystycznymi – elementami kwiatowymi, pejzażami czy martwą naturą. Jako dodatki w tym stylu doskonale sprawdzą się obrazy, które nie tylko upiększają wnętrze i zdobią ściany, ale również pozwalają uzyskać przytulną atmosferę. Są to jednak malowidła dalekie od znanego nam wizerunku „jelenia na rykowisku” – dodatki te cechuje prostota formy, a przy tym niebanalna stylistyka i różnorodność soczystych, żywych kolorów.

Nowoczesne

Młodzi Skandynawowie idą z duchem czasu i tradycyjny styl chętnie łączą z elementami nowoczesnego designu. W ich mieszkaniach można zauważyć modernistyczne dodatki, takie jak obrazy, przedstawiające widoki słynnych miast, samochody i motory, znanych artystów czy motywy abstrakcyjne. Takie detale doskonale komponują się z typowym, skandynawskim wnętrzem, a także pozwalają na oryginalne ozdobienie mieszkania i nadanie mu wyjątkowego charakteru.

Sztuka użytkowa

Skandynawia słynie z wyjątkowego podejścia do sztuki – jest ona niezwykle istotną częścią ich kultury, a mieszkańcy północy potrafią docenić ją w każdej formie – również na co dzień. Poprzez krzesła, stoły i półki, aż po lustra czy narzędzia kuchenne –  Skandynawowie pokazują, że nawet zwykły przedmiot może cechować się niebanalnym designem i wysmakowaną, dopasowaną do charakteru wnętrz stylistyką i paletą barw. I w tym właśnie tkwi sekret skandynawskiego stylu – wybór odpowiednich mebli i dodatków, które będą nieszablonowe i praktyczne, oraz unikanie przepychu, pozwala na uzyskanie przytulnego, niezwykłego wnętrza.

Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim i któryś z proponowanych tu obrazów wyjątkowo ci się spodobał, możesz kupić je w internetowej galerii obrazów drukowanych www.modneobrazy.pl.