Podróże

Hotel lodowy – niesamowita, mroźna przygoda

Fot. FotoliaWybierając się do Szwecji w okresie zimowym, warto zaplanować wizytę w wiosce Jukkasjärvi, gdzie będziemy mogli spędzić noc przy temperaturze -5˚C. Nie brzmi zbyt zachęcająco? A jednak budowany tam co roku hotel lodowy jest nie lada atrakcją i niezmiennie przyciąga rzesze turystów.

Hotel lodowy jest budowany każdego roku w okolicy grudnia i funkcjonuje zazwyczaj aż do połowy kwietnia, kiedy grzejące coraz mocniej słońce zaczyna roztapiać lodowe ściany. Do stworzenia zajmującej ponad 5 tys. m2 konstrukcji zużywa się tysiąc ton lodu, pochodzącego z rzeki Torne, oraz jeszcze więcej śniegu.

Dzięki pracy designerów i artystów z całego świata, hotel lodowy co roku zachwyca unikalną formą wnętrz i niezwykłymi kształtami wyposażenia. Warto wiedzieć, że w chwili powstania pierwszego obiektu, w 1989 roku, był on pierwszym takim hotelem na świecie.

Atrakcje niecodzienne

W hotelu możemy doświadczyć nie tylko nocowania na lodowych łóżkach, otuleni specjalnymi śpiworami. Chętni mogą również skorzystać z oferty baru, gdzie drinki podawane są w lodowych pucharach, wykąpać się w basenach termalnych z przepięknym widokiem czy też wygrzać się w saunie parowej. Istnieje również możliwość spróbowania swoich sił w rzeźbieniu w lodowych bryłach i przejażdżki skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem. Jeśli od nadmiaru emocji zgłodniejemy, hotelowa restauracja oferuje niezwykłe smaki saamskiej kuchni, takie jak mięso łosia czy renifera.

Dla tych, którzy chcą w pełni poczuć mroźną atmosferę północy, hotel przygotował specjalne pakiety, uwzględniające szereg atrakcji.

Turystów przyciąga do Jukkasjärvi, oprócz fenomenu lodowego hotelu, również niezapomniany widok zorzy polarnej i dzika natura północy. A jeśli zakochamy się nie tylko w cudownym krajobrazie – możemy nawet wziąć ślub w chłodnej, hotelowej kaplicy i mieć nadzieję, że uczucia łączące nowożeńców będą dużo gorętsze niż otaczający ich lód…

Oferta na ciepło

Jeśli jedna chłodna noc nam wystarczy (a tak jest zalecane – o ile uzbroimy się w cały zestaw ciepłych ubrań) lub pragniemy jedynie zobaczyć niezwykłe dzieła wyrzeźbione w zamarzniętej wodzie, możemy skorzystać z oferty „ciepłego” hotelu. To także doskonała opcja zakwaterowania dla osób przyjeżdżających tu latem, kiedy czeka na nas równie wiele atrakcji – spływy tratwami, czy surfowanie na specjalnej desce, wędkowanie, jazda konna, wycieczki rowerowe, rodzaj parku linowego i – oczywiście – ożywcza sauna.

Ile to kosztuje?

Wizyta w lodowym hotelu nie jest tania – doba kosztuje od około 1200 do nawet 2500 zł; dla dzieci i młodzieży przewidziano zniżki. Pomimo tak wysokich cen, warto wcześniej zarezerwować miejsce, bo chętnych jest naprawdę wielu.

Dla tych, którzy chcą w pełni poczuć mroźną atmosferę północy, hotel przygotował specjalne pakiety, uwzględniające szereg atrakcji.

Jak dojechać?

Jukkasjärvi znajduje się w odległości 18 km od Kiruny, do której możemy dotrzeć np. pociągiem lub samolotem ze Sztokholmu.