Podróże

Grӧnåsens – szwedzki park łosi

Fot. Fotolia

Szwecja nieodłącznie kojarzy się z łosiami, a znaki drogowe ostrzegające przed ich wtargnięciem na jezdnię nikogo nie dziwią. Czołowe spotkanie z tym zwierzęciem na drodze może mieć opłakane skutki, dlatego, chcąc się z nim zaznajomić, bezpieczniej będzie udać się do… parku.


Park łosi Grӧnåsen kryje się w miejscowości Kosta na południu Szwecji, niedaleko miasta Kalmar. Jak nazwa wskazuje, mieszka tam cała gromada przedstawicieli gatunku, o którym Szwedzi – całkiem słusznie – mówią „król lasu”.

Kim jest łoś?

Łoś jest największym na świecie zwierzęciem z jeleniowatych. Może osiągnąć wysokość nawet do 2 metrów i wagę do 300 kg, a średnia długość jego życia wynosi 25 lat. Okres godowy łosi trwa od sierpnia do października, a długość ciąży samicy wynosi 8 miesięcy. Nowo narodzone maluchy (zazwyczaj 2 z jednej ciąży) już po kilku godzinach od porodu stają na swoich długich, chudych nóżkach.Fot. Albin Olsson

Co oferuje park?

W łosiowym parku Grӧnåsen wybierzemy się na długi, odprężający spacer po lesie. Powspinamy się też na wieże obserwacyjne, skąd przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć potężne łosie przechadzające się beztrosko wśród drzew. Wiedzy na temat stosunku tych zwierząt z niedźwiedziami, wilkami i myśliwymi dostarczy wizyta w muzeum, a dzieciom z pewnością spodoba się oglądanie króliczków, kóz, świnek i kur, które również mieszkają na terenie parku. Jeśli zgłodniejemy – co jest bardzo prawdopodobne na ekscytującym safari – warto udać się do baru, gdzie będziemy mogli skosztować m.in. przysmaków z mięsa łosia. A po wszystkim czas na zakup wyjątkowych pamiątek: koszulek, maskotek i naklejek z wizerunkiem rogacza.

Więcej łosi?

Grӧnåsens nie jest jedynym parkiem łosi na terenie Szwecji. Chętni mogą również wybrać się do innych obiektów, jak np. Älgens Hus w północnej Szwecji.