Podróże

Gotlandia – turystyczny raj

Szwecja może się pochwalić wieloma wspaniałymi zakątkami, a jednym z nich jest największa wyspa na Morzu Bałtyckim – Gotlandia. Dowiedz się, dlaczego jest ona tak fantastycznym miejscem na wypad turystyczny.

Gotlandia dla każdego

Gotlandia przypadnie do gustu miłośnikom wylegiwania się na plaży i spacerów w otoczeniu cudownej przyrody, pasjonatom zwiedzania i odkrywania historycznych ciekawostek oraz entuzjastom zabawy w barach i pubach. Słowem – każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Piękno przyrody

Ciepły klimat panujący na wyspie sprawia, że ciężko powiązać ją ze stereotypem „mroźnej, ciemnej Szwecji” –  płaską powierzchnię Gotlandii pokrywają rozległe, kwieciste łąki oraz płytkie jeziora, które idealnie nadają się do podziwiania z perspektywy spacerowicza lub cyklisty. Miłośnicy zwierząt mogą udać się do Gotland Djurpark, by zobaczyć egzotyczne gatunki, takie jak kangury czy zebry – to także doskonała atrakcja dla dzieci.

Wschodnie wybrzeże oferuje piaszczyste plaże, natomiast zachodnie – cudowne krajobrazy klifowe z pięknymi raukarami oraz jaskinie, wśród których najbardziej znaną jest Lummelundagrotta. Warto wspomnieć także o wysokim, stromym klifie Hoburgen, znajdującym się w południowej części wyspy i pokrytym licznymi skamieniałościami. Najsłynniejszym fragmentem wapiennej konstrukcji jest skała o nazwie Hoburgsgubben (starzec z Hoburga), który ponoć strzeże skarbów ukrytych w pobliskiej jaskini.

Atrakcje historyczne

Nie bez powodu Gotlandia nazywana jest wyspą Wikingów – w średniowieczu stanowiła ona istotną bazę łupieżczych i handlowych wypraw, a o dawnych czasach przypomina, obchodzony na początku sierpnia, Tydzień Średniowieczny. Do Visby, największego miasta wyspy, ściągają wówczas rzesze turystów, by obejrzeć przedstawienia, wystawy czy pokazy strojów, a także kupić pamiątki na jarmarku. Do poznania dziejów i życia codziennego tych słynnych wojowników zaprasza również wioska wikingów, znajdująca się w miejscowości Tofta.

Gotlandia słynie także z niebywałej ilości zabytkowych kościołów, zarówno romańskich, jak i gotyckich. Jednak stanowią one nie tylko wspaniałe okazy architektury – część z nich wykorzystywana jest również w celach kulturalnych, jak na przykład kościół w miejscowości Roma, gdzie wystawiane są sztuki teatralne.

Miłośnicy odwiedzania muzeów również się nie zawiodą – jest ich wiele i związane są z najróżniejszymi tematami. W Visby możemy się więc udać do Muzeum Sztuki czy poświęconego historii wyspy Gotlands Fornsal Museum. Miejscowość Bläse zaprasza do muzeum, w którym odkryjemy historię wydobycia wapienia, a wspomniana już Roma – do Muzeum Kolejnictwa i przejażdżki starodawnym pociągiem.

Kawiarnie i bary

Ten, kto ma ochotę na kawę, smaczny obiad czy piwo, zdecydowanie nie zawiedzie się ilością różnorodnych lokali w Visby. Strandgatan, Adelsgatan i Hästgatan – tam powinni się udać miłośnicy wieczornego przesiadywania w pubach (część z nich znajduje się na pokładach statków). W mieście jest również kilka uroczych kafejek oraz restauracje, serwujące dania rybne, kuchnię azjatycką czy nawet… potrawy rodem ze średniowiecza!

Prom lub samolot

Na Gotlandię nietrudno jest dotrzeć. Promy z Nynäshamn i Oskarshamn zabiorą nas na wyspę w ciągu kilku godzin, a samoloty wylatujące ze sztokholmskich lotnisk (a w sezonie także z innych miast) –  w nieco ponad pół godziny.